Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
09 Kasım 2018 - Cuma 10:58 Bu haber 1135 kez okundu
 
Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Vali Hasan Şıldak Başkanlığında Toplandı
Vali Hasan Şıldak başkanlığında Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı yapıldı.
GÜNDEM Haberi
Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Vali Hasan Şıldak Başkanlığında Toplandı

İçişleri Bakanlığı koordinesinde 81 ilde eş zamanlı olarak yapılan toplantılardan, Adana Valiliği ev sahipliğinde gerçekleşen toplantı İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun teşrifleriyle yapıldı.
 
 
İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Merkezi toplantı salonunda gerçekleşen toplantının başında, İçişleri Bakanımızın Adana ilinde katıldığı toplantıda yaptığı konuşma canlı olarak Vali Hasan Şıldak ve kurul üyeleri tarafından takip edildi.
 
 
İçişleri Bakanımızın konuşmasının ardından toplantıya geçmeden bir konuşma yapan Vali Hasan Şıldak;
 
“Sayın Bakanımızın bağımlılıkla mücadele konusunda bütün ülkemize yönelik açıklamalarını dinledik. Bende daha öncede ifade etmiştim, İçişleri Bakanlığımız özellikle son dönemde bütün terör unsurlarıyla yaptığı mücadeleye uyuşturucu ile mücadele konusunu da ekleyerek bu konuda ne kadar kararlı olduğunu göstermektedir. Uyuşturucu ile mücadele Sayın Bakanımızın kapsamlı açıklamalarından da görüldüğü gibi tek başına soyut olarak ele alınacak basit bir hadise, bir unsur değildir. İnsanımıza toplumumuza yönelik çok yönlü, çok stratejik ve derin hesapları da içeren bir mekanizmanın, bir tuzağın sadece bir parçası olduğunu bu kapsamlı anlatımlar, açıklamalarda da net bir şekilde görüyoruz.
 
 
 
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE KONUSU SAYIN İÇİŞLERİ BAKANIMIZIN TABİRİYLE BİR SEFERBERLİK GEREKTİRİYOR.
Bu çalışmanın bu şekilde planlanmış olmasından ve bütün ülkemizde oluşturacağı farkındalıktan dolayı kendi adımıza ve ilimiz adına çok mutluyuz. Hem ülkemizin jeopolitik konumu, hem üzerinde oynanan oyunlar ve bütün teröre yönelik girişimler uyuşturucu çerçevesinden ayrı düşünülemez. Uyuşturucuda sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklarla kötü unsurlarla birlikte değerlendiriyorsak uyuşturucu ile mücadeleyi ve uyuşturucunun ülkemize insanlarımıza yaptığı tahribatı, aynı zamanda global çerçeve içinde geniş bakış açısıyla da birlikte düşünmek gerekiyor. İlimize ve ülkemize yayılan bu farkındalık ve güzel atmosferin bu mücadele ruhunun, iradenin ilimizde de yansımaları olması ve etki doğurmasını istiyoruz. Basın mensupların vasıtasıyla bunu sağlayacağız. Bağımlılıkla mücadele konusu Sayın İçişleri Bakanımızın tabiriyle bir seferberlik gerektiriyor. Bu mücadele toplanıp karar alıp dağılmak, bir sonraki toplantıda buluşmak ötesinde bir mücadeleyi, bir iradeyi gerektiriyor. Ben bunu yaptığımız toplantılarda iki kelimeyle özetliyorum. Samimi ilgi, samimiyet gerçekten buna yönelik bir iradeyi ve sürekli istikrarlı bir takibi gerektirir. Samimi olmak bu konuda ilgili olmak her şeyin temelinde yatan başaranında bir öncüsü, bir faktörüdür. Ama bu konu için samimiyet ve ilgi olmazsa olmaz. Hiçbir adım atamayız. 
 
 
BURADA BÜTÜN UNSURLARI İÇ İÇE DÜŞÜNMEK LAZIM. UYUŞTURUCUSUNDAN, TERÖR UNSURLARINA, ASAYİŞ OLAYLARINDAN DİĞER KÖTÜ ALIŞKANLIKLARLA MÜCADELE HEPSİ BİRBİRİYLE BAĞLANTILIDIR. 
Tabi bazı kesimlerden eleştiride alabiliriz. İlimizde bazen özel günlerde uyguladığımız güvenlik tedbirleri de özel bir eleştiriye tabi tutuluyor. Bunu anlamak mümkün değil. Yeri gelmişken bu konu hakkında düşüncelerimi de paylaşmak istiyorum. Devletimiz özellikle güvenlik yönüyle hiçbir alanda hiçbir konuda zafiyete düşmemelidir. Öyle bir dönemden geçiyoruz ki ve öyle bir coğrafyada yaşıyoruz ki her şeyin kötü niyetli olarak sorgulanması anlaşılır değil. Burada bütün unsurları iç içe düşünmek lazım. Uyuşturucusundan terör unsurlarına, asayiş olaylarından diğer kötü alışkanlıklarla mücadele hepsi birbiriyle bağlantılıdır. İlimizde de uyuşturucu vakaları azdır, vakamız yoktur gibi zayıf ve kabul edilemez bir anlayışa sahip olmamız beklenmemelidir. Vaka azda olsa konu topyekûn mücadeleyi gerektirmektedir. Bütün iller bir halkanın ayrı ayrı parçalarıdır. İlimizin bulunduğu konumunu da hiçbir zaman unutmamalıyız. İlimiz Antalya gibi büyük, turizmin yoğun olduğu hareketli bir ilin geçiş güzergahıdır. Nasıl ki trafik yönüyle bizi etkileyen bir Antalya trafiğine maruz kalıyor isek, bu her alanda böyle düşünülmelidir. Hırsızlık olaylarına da böyle bakmak lazım. Güvenlik yönüyle asayiş olaylarına da böyle bakmak lazım. Uyuşturucuya da böyle bakmak lazım. Biz hiçbir alanda boşluk bırakmamak durumundayız.
 
 
AİLELERİMİZDEN BEKLENTİMİZ ÇOCUKLARINA SAHİP ÇIKMALARI, KÜÇÜK YAŞTAN İTİBAREN İLGİYİ, SEVGİYİ VE İLETİŞİMİ KESMEDEN ONLARLA İLGİLENMELİDİR.
Burada bu iradeyi ortaya koyduktan sonra tabi ki ailelere atıf yapmak lazım. Bütün ailelerimizden toplumumuzun temel taşı olan ailelerimizden beklentimiz çocuklarına sahip çıkmaları, küçük yaştan itibaren takibini yapmalarıdır. İlgiyi, iletişimi hiçbir zaman sekteye uğratmadan bir boşluğa düşmelerini önleyici bir şekilde bir yaklaşımla sevgiyi ve iletişimi kesmeden onlarla ilgilenmeliyiz. Ailelerimizden özellikle okullarımıza çocuklarını gönderen öğrenci velilerimizden ve de okul aile birliği başkanlarımızdan, yönetimlerden bunu özellikle istirham ediyoruz. Bu takip çok önemlidir. Bazı olumsuzlukların, bazı dikkat çekici davranışların hemen zamanında, gecikmeden müdahale edilmesi önleminin alınması uyuşturucu ile mücadele ve bütün bağımlılık unsurlarıyla mücadele konusunda da çok değerlidir, çok önemlidir. Yine okul yöneticilerimiz, müdürlerimiz, müdür yardımcılarımız ve bütün eğitim kadromuzdan da aynı duyarlığı istiyoruz. Zira küçük bir şehirde yaşıyoruz. İllimiz, ilçelerimiz küçük ölçekli yerleşimler. Herkes birbirini tanıyor. Bu aslında büyük bir avantaj sağlıyor. Bu hususlarla kötü alışkanlıklarla mücadele konusunda. Yani öğretmenimiz müdürümüz kendisini sadece okul bahçe duvarıyla sınırlı bir sorumluluk anlayışıyla kısıtlamamalı sokakta gördüğü bir öğrencisiyle ilgili olumsuzluğa da müdahale edebilmeli, velisi ile iletişime geçebilmeli, gerekirse güvenlik güçlerimizle irtibata geçebilmelidir diye düşünüyorum.
 
 
Yine güncel bir konu; ilimizde Kültür Merkezi binamız inşaatı yarım vaziyette bekliyor uzun süredir. Ancak buranın yarım kalmış metruk bir görüntüsü ve kapısının penceresinin son dönemde özellikle kırılmış olması münasebetiyle tedbir alınması icap ediyordu. Kültür Müdürlüğümüzden sağladığımız ödenek ile çalışma başlatıldı. Tel ile çeviriyoruz ve bütün kapı ve pencereleri de kapatarak dışarı ile içerinin temasını kesiyoruz. Aynı zamanda emniyetimizde burada daha sık devriye bulundurmak suretiyle güvenlik tedbiri alacak. İnşallah kısa süre içerisinde proje çalışmaları tamamlanmak üzere. Bu binamızın ihalesi yapılıp, ikmal inşaatının devam edip ilimize kazandırılması ilgilide süreç hızla devam ediyor. Bizde bunu takip ediyoruz. Kent yönetim sistemiyle entegre olacak şekilde kamera çalışması var. Bizde de merkez de iki okulumuzdaki çalışmalar bitme aşamasına geldi. 15 gün içerisinde bunlarında kurulumu gerçekleşmiş olacak.
 
 
MOBİL TELEFONLARA İNDİRİLEBİLEN UYUMA PROJESİ BAĞIMLILIKLA ETKİN BİR ŞEKİLDE MÜCADELEDE KOLAYLIK SAĞILIYOR
Bakanımız Açık Kapı’dan bahsetti. Açık Kapı uygulamaları ile ilgili bu birimimizin önemini ifade etmek üzere geçen hafta basın mensuplarımıza da açıklamada bulundum. Basın mensuplarımız sayesinde başvurularımız kısa süre içerisinde günlük başvuru sayısı üçe katladı. Bunu biz artarak devamını bekliyoruz. Uyuşturucu konusunda gerek ihbar noktasında gerek tedavi ve rehabilitasyona ihtiyaç konusunda bütün vatandaşlarımızdan buraya başvuru bekliyoruz. Duyarlıklarının artmasını üst seviyeye çıkmasını bekliyoruz. Ayriyeten Uyuma Projesi ifade edildi. Mobil telefonlara indirilebilen Uyuma Projesi hakikaten uyuşturucu ile ilgili etkin mücadele konusunda ve etkili olarak anında müdahale edilmesi hususunda çok kolaylık sağlıyor. Bunu da mümkün mertebe çevremize yayalım, duyuralım ve insanlarımızın bunu kullanmasını sağlayalım dile düşünüyoruz” dedi.
 
 
Kurul ile Eylül ve Ekim ayı içerisinde yapılan iki toplantıda alınan kararları bugün alınan karar ile birleştireceğiz ve daha duyarlı ve daha konuyu sahiplenerek, sırf karar almak adına değil, uygulamaya yönelik sonuç odaklı bir yaklaşımla bütün konularımızı takip edeceğiz. Bu zincirimizin süreci bütün halkaları bizim yakın takibimizde olacak. Bu masanın etrafında olan ilgili kurumlarımızın takibinde olacak. Olayın sosyal boyutunu unutmamak lazım. Bu konu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz tarafından, belki Sosyal Yardımlaşma Vakfımızı da içine alan bir çalışma periyoduyla desteklenmeli diye düşünüyoruz. Bu ağa bu tuzağa takılmış olan gençlerimizin ailelerine ulaşma noktasında da daha bir gayret göstereceğiz” dedi.
Kaynak: Editör: Manşet Burdur
Etiketler: Bağımlılıkla, Mücadele, İl, Koordinasyon, Kurulu, Vali, Hasan, Şıldak, Başkanlığında, Toplandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı