Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
02 Mart 2017 - Perşembe 11:19 Bu haber 11577 kez okundu
 
Başkan Atalay Uyardı
Tefenni İlçesi Ziraat Odası Başkanı Ünal Atalay Uyarılarda Bulundu...
İLÇELER Haberi
Başkan Atalay Uyardı

Seracılık konusunda ciddi adımlar atarak gelişen Burdur’un Tefenni İlçesinde artan arazi satışları da ürkütüyor. Satışların neredeyse 3/2’si ilçe dışı satışları olduğuna dikkat çeken Tefenni Ziraat Odası Başkanı Ünal Atalay uyarıda bulunarak patronu olduğunuz arazinizde, işçi olmayın dedi. Tarlalarınızı satmayın diyen Başkan Atalay, ilçede son 3 yılda seracılıktaki gelişmelerin umut ve mutluluk verici olduğunu ifade ederken, artan satışların da düşündürücü olduğunu söyledi.

 

1 yılda 3400 dönüm satış yapıldı

İlçe topraklarının artık değer kazandığına işaret eden Başkan Ünal Atalay, 2013 yılında seracılığın yalnızca 3 ila 5 dönüm arasında yapaldığını söyleyerek 2016 yılına gelindiğinde bu rakamın 430 dönüm civarına çıktığını söyeledi. Atalay, “Arazi satışları ise her geçen gün artmakta bu da arazi fiyatlarını 3-4 katına yükseltti. Özellikle Antalya ve çevresinden alınan arazi alanların çoğu sera yapmak için aldılar. 2016 yılında satılan ilçemiz ve çevresinde toplam 3400 dönüm yer satılmış olup bunların 1200 dönüme yakını ilçe akraba ve ilçe vatandaşları arasında yapılmış. Diğer kalan 2200 dönümü ise ilçe dışına satımları yapılmış olup bu alanlarda sera yapımı için çalışmalara başlamışlardır. Burada çok dikkatli davranılması gereken olay arazilerimizde patron iken işçi olarak kalmayalım” dedi.

 

İlçenize geri dönün!

Arazi satışlarındaki tehlikeye dikkat çektikten sonra çağrıda da bulunan Başkan Ünal Atalay, asgari ücretle başka şehirlerde çalışacağınıza ilçenize gelin kendi işinizin patronu olun dedi. Atalay, “satmaya devam edersek gelecek nesile bırakacak bir dönüm toprağımız kalmayacak. Fiyatlar yükselmesi tabii ki ilçemiz için çok iyi bir durum biz bu arazilerimiz satmak yerine kendimiz yapalım. Diğer illerde asgari ücretle çalışan hemşehrilerimizin ilçelerine yatırıp yapmaları konusunda bilgiler verip ilçemize dönmeleri konusunda yardımcı olmamız lazım” dedi.

 

İşte Seracılığın maliyet hesabı

Seracılık konusunda da basit bir hesapla kazancı da özetleyen Başkan Atalay ayrıca bu konuda verilen testekleri de anlattı. Atalay, “Kısaca bilgilendirmek gerekirse ilçemizde bir dönün sera maliyeti 28-30 bin tl arasında olup yıl sonunda bu domates satısında ise 25-30 ton alınan domates yaptığı masrafı karşılamaktadır. Bu konuda herkesi bilgilendirerek bu konuda çevremiz illerde yaşayanları bilgilendirmemiz lazım. Sera içinde yapılacak çalışma süresi 6-7 arasında gerçekleşmektedir. 2017 yılı içerisinde yapılacak sera 600-700 dönüm civarında olması beklenmektedir. Bankalarda bu sera projelerine 75 ini 5 yıl düşük faizle kredi vermektedir” dedi.

 

Odamız ve Devletimiz destek oluyor

Seracılık konusunda Kaymakamlıktan, belediyeye ve tarım ilçe müdürlüğünden odalarına kadar her noktada desteklerin olduğunun altını çizen Başkan Ünal Atalay, “Artık ilçemiz gelişmekte verimli topraklarımız hak ettiği değeri kazanmakta. Bu sera yapımlarında başta kaymakamlık olmak üzere ilçe belediyemiz,ilçe tarım müdürlüğümüz ile biz ziraat odası olarak sera kurumundan projelendirip banka kredisine, fide ve ilaç alımına kadar elimizden gelen tüm desteklerimizi esirgemeden çiftçinin yanında olduğumuzu belirterek artık ilçenin kuru mahsulden kurtulup seracılığa yönelmesini ve ilçemizin gelişmesini canı gönülden desteklemekteyiz” dedi.

Kaynak: Editör: Manşet Burdur
Etiketler: Başkan, Atalay, Uyardı,
Yorumlar
Haber Yazılımı