Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
19 Kasım 2018 - Pazartesi 12:44 Bu haber 1567 kez okundu
 
Binali YILDIRIM MAKÜ’de
TBMM Başkanı Binali YILDIRIM’a Fahri Doktora Payesi Tevcihi Töreni Gerçekleştirildi
ÜNİVERSİTE Haberi
Binali YILDIRIM MAKÜ’de

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 2018-2019 Akademik Yılı açılışı ile TBMM Başkanı Binali YILDIRIM’a “Fahri Doktora Payesi Tevcihi” ve Diş Hekimliği Fakültesi temel atma töreni MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu’nda gerçekleştirildi.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program, MAKÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Zeki NACAKCI yönetiminde hazırlanmış olan müzik dinletisi ile devam etti. Ardından MAKÜ Kurumsal İletişim Merkezi (KİMER) tarafından hazırlanan üniversite tanıtım filminin gösterimi gerçekleştirildi.

 

Program, Prof. Dr. Adem KORKMAZ’ın açılış konuşması ile devam etti. Üniversitenin gelişimi hakkında bilgiler veren Rektör KORKMAZ konuşmasını “Üniversitelerin misyonlarını bilginin üretilmesi ve dönüştürülmesi, öğretilmesi ve topluma sunulması şeklinde sıralayabiliriz. Bilgiyi üretiyoruz ama bunu toplumun sorunlarına nasıl dönüştüreceğimize dair sağlıklı sonuçlar elde edemediğimiz ortadadır. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi de işte bu noktada yaşadığı ekosisteme katkı sağlamak amacıyla bölgesel kalkınma odaklı bir üniversite olarak kendisini tanımlamış ve bu alanda projelerini gerçekleştirmeye odaklanmıştır.” şeklinde sürdürerek son üç yılda büyük bir ivme kazanan MAKÜ’nün bölgesel kalkınma alanında yaptığı katkılar ve yürüttüğü projeler ile ilgili bilgiler aktardı.

 

Daha sonra MAKÜ senatosunca verilen ‘Fahri Doktora Payesi’ senato kararının Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa KILINÇ tarafından okunmasının ardından Rektör KORKMAZ, Sayın YILDIRIM’a fahri doktora payesini sunarak, kendilerine binişlerini giydirdi.

 

Binişini giyen TBMM Başkanı Binali YILDIRIM, verilen fahri doktora payesi dolayısıyla Rektör KORKMAZ’a ve MAKÜ ailesine teşekkür etti. İstiklal marşımızın şairi değerli düşünür Mehmet Akif Ersoy gibi abide bir şahsiyetin ismiyle müsemma bir üniversitede olmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getiren Meclis Başkanı YILDIRIM, “Kültür ve medeniyetimizin sembol şahsiyetlerimizden biri olan Mehmet Akif Ersoy’un ismini yaşatan bu güzel üniversiteden fahri doktora payesi almanın şahsım için bir onur vesilesi olduğunu özellikle ifade etmek isterim. Rektör Prof. Dr. Adem KORKMAZ, iş hayatını ve akademik ortamı çok iyi bilen hocalarımızdan biridir. Üniversitenin kuruluşunda emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. 34 bin gencimiz Mehmet Akif’in şiirinde anlatmaya çalıştığı değerler ışığında bu üniversitede öğrenim görüyor. Bildiğiniz gibi Türkiye genelinde üniversitelerimizde yaklaşık 7 buçuk milyon gencimiz eğitim görüyor. Nüfusumuzun yarısından fazlası yaklaşık 25 milyonu öğrenci. Bu 25 milyon, dünyadaki 143 ülkenin nüfusundan daha fazla. Bizleri dünyada iddialı hale getiren bu genç nüfusumuzdur. Gençlik gelecek, enerji ve ümit demektir. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi de bilim, sanat, kültür ve edebiyata yaptığı katkılarla gençlerin en fazla tercih ettiği üniversiteler arasında yerini almıştır. 17 araştırma ve uygulama merkezi olan üniversitenin hayvancılık ve hayvancılığa dayalı sanayinin geliştirilmesi alanında pilot üniversite seçilmesi tesadüfi değildir ve çok anlamlıdır. Hayatı ve kişiliği ile gençlerin örnek alması gereken Mehmet Akif Ersoy’un isminin de gençlerimizin tercihinde büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin bulunduğu bölgeden kaynaklanan önemli bir sorumluluğu var.” şeklinde konuştu ve gençlere öğütlerde bulunarak “Gençler de çok çalışmalı ve öğrenim gördükleri alanda en iyisi olmalıdırlar.” vurgusunu yaptı.

 

“Fahri Doktora Payesi Tevcihi” töreni, konuşmaların ardından Meclis Başkanı YILDIRIM’a Rektör Prof. Dr. Adem KORKMAZ tarafından anmalık takdim edilmesi ve Meclis Başkanı YILDIRIM’ın da Rektör KORKMAZ’a hediye takdiminin ardından son buldu.

 

MAKÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nin Temel Atma Töreni Gerçekleştirildi. Fahri Doktora Payesi Tevcihi töreni sonrasında MAKÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nin temel atma törenine geçildi.

 

Yaklaşık maliyeti 43 milyon lira olan, 6 kat ve 2 bloktan oluşan, 120 kişiye aynı anda sağlık hizmeti verebilecek diş ünitelerine sahip Diş Hekimliği Fakültesi’nin temel atma töreni TBMM Başkanı Sayın Binali YILDIRIM başta olmak üzere Vali Hasan ŞILDAK ve Burdur Protokolü tarafından gerçekleştirildi.

 

Törenler sonrasında MAKÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen yemeğe geçildi. Yemeğin ardından Başkan YILDIRIM ve beraberindeki heyet Rektör KORKMAZ eşliğinde MAKÜ İstiklal Yerleşkesine geçerek yerleşke hakkında bilgiler aldı.

Kaynak: Editör: Manşet Burdur
Etiketler: Binali, YILDIRIM, MAKÜ’de,
Yorumlar
Haber Yazılımı