301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
30 Ekim 2017 - Pazartesi 08:08 Bu haber 1966 kez okundu
 
Burdur’da Cumhuriyet Bayramı Coşkusu
Manşet Burdur Gazetesi
GÜNDEM Haberi
Burdur’da Cumhuriyet Bayramı Coşkusu

Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 94. Yıldönümü dolayısıyla dün Çelenk Sunma Töreni ile başlayan Cumhuriyet Bayramı Coşkusu, bugün Vali Şerif Yılmaz’ın Valilik Makamında tebrikleri kabulü ve Cumhuriyet Meydanında düzenlenen Kutlama ve Tören geçişi programları ile devam etti.
 
 
Vali Şerif Yılmaz, Cumhuriyet Bayramı tebriklerini kabulünün ardından beraberindeki protokolle birlikte Cumhuriyet Meydanında düzenlenen Kutlama Törenlerine geçti.
 
 
Törenin hemen başında Vali Yılmaz, beraberinde Garnizon Kumutanı P. Alb. Hakan Tutucu ve Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ile birlikte vatandaşların, öğrenci gruplarının, tören birliklerinin Cumhuriyet Bayramlarını kutladı. İstiklal Marşımızın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşma Vali Şerif Yılmaz tarafından yapıldı. Programın devamında Halk Oyunları  ekibi ve Osmanlı Mehteran takımı gösterilerini sundu, öğrenciler tarafından şiirler okundu. Cumhuriyet Bayramı kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Vali Yılmaz’ın beraberinde Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı ile birlikte Tören Geçişini selamlamaları ile program sona erdi.
 
 
Vali Yılmaz törende yaptığı konuşmada; Bugün tarihten silinmek istenen Türk Milletinin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde destansı bir mücadeleyle kazandığı Kurtuluş Savaşı’nın hemen ardından ilan ettiği Cumhuriyetimizin 94. Yıldönümünü kutlamanın heyecanını, gururunu ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. 
 
Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun.
 
Konuşmamın hemen başında Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, kahraman silah arkadaşlarını ve bu topraklar için gözlerini kırpmadan şahadete yürüyen tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.
 
Bugün, Gazi Mustafa Kemal'in önderliğinde ilan ettiğimiz, son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti'nin 94. kuruluş yıldönümüdür. Esarete ve dayatmalara rıza göstermeyen Türk Milleti, istiklaline ve istikbaline kasteden işgalcilere karşı başlattığı Kurtuluş Savaşı'nı, tarihte benzeri görülmemiş bir kahramanlıkla zaferle taçlandırmıştır. Bu büyük zaferin ardından, 29 Ekim 1923'te, "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" ilkesi ve ülkemizi muassır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma hedefiyle Türkiye Cumhuriyeti'ni kurduk.
 
2 bin 200 yıllık bir medeniyetin, 600 yıl hüküm sürmüş bir cihan devletinin mirası üzerinde yükselen Türkiye Cumhuriyeti Devletini ilk günkü heyecanla daha yukarılara taşımak adına var gücümüzle çalıştığımızı ve çalışmaya da devam edeceğimizi ifade etmek istiyorum.
 
Türkiye Cumhuriyeti kolay kurulmamıştır. Yokluklar içinde eşine az rastlanır bir mücadeleyle Çanakkale'de, İnönü'de, Sakarya'da, Sarıkamış'ta, Dumlupınar’da genç yaşlı, çoluk çocuk demeden, elinde nacağı, baltasıyla ya istiklal ya ölüm diyerek cephelere koşan Aziz Milletimizin, yazdığı destanın adıdır CUMHURİYET.
 
Bu destanı yazan Aziz Milletimiz Cumhuriyetini korumak, yüceltmek, daha yukarılara taşımak için 94 yıldır karşısına çıkan tüm zorlukların üstesinden gelerek yoluna emin adımlarla devam etmiştir. Ülkemiz son dönemlerde geçmişinden aldığı güç ve heyecanla, Atatürk’ün gösterdiği muassır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma hedefi için atılımlar göstermiştir. Büyüyen ekonomisi, güçlü demokrasisi, temel insani değerlere olan bağlılığı, ilkeli ve vizyoner dış politikasıyla Türkiye, bölgesinde ve dünyada bir ilham kaynağı olmayı günümüzde de sürdürmektedir.
 
Özellikle Eğitimden, sağlığa, imalattan, ihracata yaptığı atılımlar ile savunma sanayisinde kendi milli tankını, insansız hava araçlarını, silahlı insansız hava araçlarını, gemisini, helikopterini, roketini üreten bir ülkenin ferdi olmaktan gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum.
 
Koyduğu hedefler doğrultusunda gerekli atılımları gösteren, bölgesinde söz söylemeye başlayan bir ülke konumuna gelen Devletimizin 15 Temmuz hain FETÖ darbe kalkışmasıyla önü kesilmek istense de, Cumhurbaşkanımızın dirayeti, aziz milletimizin feraseti ile bu hain kalkışma püskürtülmüştür.
 
Hem bir darbe girişimi, hem de bir işgal teşebbüsü olan böyle büyük bir badireyi yaşamamıza rağmen Ülkemiz, Cumhuriyetimizin 100. Yıldönümü olan 2023 hedeflerinden sapmamış ve koyduğu hedeflere ulaşmak için çalışmalarına kaldığı yerden kesintisiz devam etmektedir.
 
Ancak son dönemlerde özellikle emperyalistlerin bölgemizde uygulamak istediği senaryolarda, hedefi olan bölgesinde söz söylemeye başlayan, iddialı, güçlü Türkiye Cumhuriyeti olduğunu açık net bir şekilde ortaya koymaktadır. Ülkemiz tarihinin en kritik süreçlerinden birini yaşamaktadır. Türkiye’nin bu yükselişini engellemek, büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasını durdurmak için çok yönlü bir plan uygulanmaktadır. Amaçları 100 yıl önce bu topraklarda yapamadıklarını, en son 15 Temmuz gecesi bu topraklarda yapamadıklarını, Türkiye’nin hemen güney sınırında Terör Devleti kurarak ve ülkemizin başına bela ederek yapmaya çalışıyorlar. Bu senaryonun içerisinde üst akıl ve taşeronları DEAŞ, PKK, FETÖ, DHKP-C gibi eli kanlı insanlıktan nasibini almamış terör örgütleri var.
 
Tüm bunların üstesinden gelebilmemiz için bugünler her zamankinden daha çok milli birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz günlerdir. Milletimizin ortak eseri olan Cumhuriyetimize sahip çıkmak, ülkemizin ve milletimizin geleceği için çalışmak, fedakârlıkta bulunmak, gerektiğinde mücadele etmek, hepimizin müşterek vazifesidir. Aziz milletimiz birlik ve beraberlik içerisinde olduğu sürece neler yapabileceğini en son 15 Temmuz 2016’da tüm dünyaya göstermiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin, kendi coğrafyasındaki milli birlik ve beraberliğinin, bizler için olduğu kadar, gönül coğrafyamızdaki mazlum, mağdur ve muhtaç milletler için de bir umut ışığı olduğunu unutmayalım.
 
 
Sevgili Gençler Atatürk, “Ey yükselen yeni nesil istikbal sizindir, Cumhuriyeti biz kurduk onu yaşatacak ve yükseltecek olan sizlersiniz” diyerek bu görevi siz Türk Gençliğine emanet etmiştir.
 
Bu emaneti korumak daha yukarılara taşımak için çok çalışmanız gerekmektedir. Devamlı kendisini yenileyen, geliştiren bir gençliğe ihtiyacımız olduğunu unutmayın. Tarihimizi, kültürümüzü, inancımızı iyi bilmek durumundasınız. Size güveniyoruz, size inanıyoruz ve umut ediyoruz ki Ülkemiz, Vatan, Millet ve Bayrak sevgisi ile yetişen siz gençlerimizin ellerinde ve omuzlarında daha da yükselecektir.
 
Bu duygu ve düşüncelerle hepinizin Cumhuriyet Bayramını kutluyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum" dedi.
 
Düzenlenen Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programlarına başta Vali Şerif Yılmaz olmak üzere, Milletvekili Bayram Özçelik, Mehmet Göker, Garnizon Komutanı P. Albay Hakan Tutucu, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı, Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Ali Yüce, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Baro Başkanı Ramazan Gedik, Vali Yardımcıları, İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Bağcı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Olpak, Siyasi Parti İl Başkanları, Daire Müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, şehit yakınları, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Kaynak: Editör: Manşet Burdur
Etiketler: Burdur’da, Cumhuriyet, Bayramı, Coşkusu,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Burdur’da Cumhuriyet Bayramı Coşkusu
Burdur’da Cumhuriyet Bayramı Coşkusu
Burdur’da Cumhuriyet Bayramı Coşkusu
Burdur’da Cumhuriyet Bayramı Coşkusu
Burdur’da Cumhuriyet Bayramı Coşkusu
Burdur’da Cumhuriyet Bayramı Coşkusu
Burdur’da Cumhuriyet Bayramı Coşkusu
Yorumlar
Haber Yazılımı