301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Ekim 2018 - Perşembe 18:48 Bu haber 3446 kez okundu
 
Dijital Beceriler Projesinin Tanıtımı Yapıldı
Mesleki Eğitimde Dijital Beceriler adlı Avrupa Birliği Projesinin bilgilendirme toplantısı yapıldı.
GÜNDEM Haberi
Dijital Beceriler Projesinin Tanıtımı Yapıldı

Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan ve kabul edilen “Mesleki Eğitimde Dijital Beceriler” adlı Avrupa Birliği Projesinin bilgilendirme toplantısı 10 Ekim 2018 Çarşamba günü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Veli Aktaş tarafından basın mensuplarına ve öğrenci velilerine yapıldı.

 

Toplantıda 2 yıl sürecek ve 18 öğrencinin yurt dışında eğitim almasını sağlayacak projenin detayları Okul Müdürü Veli Aktaş ve Proje Koordinatörü Gökhan Gözene tarafından anlatıldı.

 

Okul Müdürü Veli Aktaş şunları söyledi: “Yıllarca gerek öğretmenlik gerekse idarecilik hayatımda; öğretim programlarının ne kadar hızlı değiştiğine bizzat şahit oldum ve eğitimde de değişmeyen tek şeyim değişimin kendisi olduğunu anladım.  Eğitim programları ile birlikte teknoloji de baş döndürücü bir şekilde değişmektedir. Hepinizin de bildiği gibi, çok önceki yıllarda öğretim programlarının yoğunluğu, hantallık ve gereksiz bilgi hamallığı getiriyordu. Bunlar; zaman içinde hem görsellik olarak zenginleşti, hem de bilgi yükü bakımından, daha sadeleştirildi. Bir işi iyi öğrenmiş olmanın günümüzde herhangi bir anlam ve önemi yoktur. Önemli olan gelişen teknolojiye ayak uydurabilmektir. Ben bir meslek dersi öğretmeni ve mesleki eğitim veren bir eğitim kurumunun müdürü olarak, okulda edinilen bilginin gerçek yaşantı içinde kullanılması gerektiğine inanıyorum, öğrencilerin edindiği mesleki eğitimin, sektörün beklentilerini karşılaması gerektiğine ve mezun öğrencilerimizin istihdam edildiğinde görevimizi layığıyla yerine getirmiş olabileceğimize inanıyorum. Mutsuz, ezberci günü kurtaran ve güvensiz gençler yetişmesi kuşkusuz kimsenin işine gelmeyecektir. Nitelikli eleman neyi nerede bulabileceğini bilen kişidir. AB eğitim projeleri, benim meslek hayatımda çok defa yer aldı, çalışan personelime bu konuda proje üretmenleri için azami destek verdim. Bu tip projelerden gelecek olan hibelerle; eğitimde hızlı ve iyi yönde bir değişim elde edileceğine inanan bir okul müdürüyüm. Son iki yıldır, okulumun proje ekibinden günümüzün olmazsa olmaz eğitim yaklaşımları içerisinde; dijital eğitim, kodlama, fen okuryazarlığını destekleyen bir proje yapmalarını istedim ve ne mutlu ki bana, “Mesleki eğitimde dijital beceriler” adlı, AB okul ortaklıkları adlı projemiz bu sene, 105.000 Euro hibe ve 4 Avrupa ülkenin katılımı ile kabul edildi. Projeyi çalışmalarında emeği geçen tüm arkadaşlarıma, teşekkürü bir borç bilirim.

2 yıl sürecek olan bu projenin en önemli konu başlıkları şunlar olacaktır;

Okul Dijital İçerik Kütüphanesi oluşturulacaktır, Projede yer alan öğrenciler haftada 9 saat yoğun İngilizce dil eğitimi alacaklar, ihtiyaç duyulan yazılımın tasarımı ve kullanımı özel sektörünün özelliklerine uygun olacak, Öğretmen, yönetici, öğrenci ve veli aynı platformda iletişim halinde olacak, Temel becerileri kazanmış, gelişen teknolojiye ayak uydurabilen, istihdama hazır bireyler yetiştirilecek, 18 meslek lisesi öğrencisi 3 ayrı ülkede dijital eğitim örnekleri ile kendilerini geliştirecekler, İlimiz, okulumuz ve ülkem adına mutluyum ki böyle bir proje kabul edildi, umarım projenin devamı ve beklenilen çıktıları da önümüzde ki iki yıl içerisinde başarı ile tamamlanmış olacak ve öğretmen ve öğrencilerimiz projeden gerekli faydayı elde edeceklerdir.”

 

Proje Koordinatörü İngilizce Öğretmeni Gökhan Gözene konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “4 Ülke 4 meslek lisesi bir araya geldiler. Bilgisayar ve yazılım teknolojisinin entegrasyonu üzerine çalıştılar. Hazırlaması kolay değildi. Bir Avrupa Birliği projesi yapanlar bilir yapılması 6-7 ay alır. 4 bin proje içerisinde kabul edilen 25 proje içerisinde bir tanesi de bizim projemiz. 3 yıldır bu projenin kabulü için uğraşıyoruz. Endüstri Meslek Lisesine gelen öğrencilerimiz için toplumda bir ön yargı oluyor. Biz hem bu ön yargının önüne geçebilmek için hem de eğitimde çocuklarımıza bir fırsat sağlayabilmek için böyle bir projeyi sunduk. Ne mutlu ki kabul edildi. ATP 9 A sınıfının nasibiymiş. Başarılı ve sınav kazanmış öğrencilerimiz ve bu öğrencilerimiz yurt dışına gidecekler. Ancak daha önemlisi ve daha güzeli ellerinde bir gün yurt dışına gittiklerinde ellerinde sertifikaları olacak. Bu Burdur’da bir ilk ve Türkiye’de de bunu sayılı okullar yapabildi. Sadece bu sertifikayı alabilmek için bizim Bakanlıkla bir ay yazışmamız gerekiyor. Bu projeyi Romanya, İtalya ve Litvanya ile yapacağız. İlk 11 Kasım da yabancı 18 öğrenci ve 10 öğretmen bize gelecekler. ATP 9 A öğrencilerini müdürümüz uygun gördü. Çünkü seçilmiş öğrenciler. Burada çok iyi öğrencilerimiz var. Proje iki yıl süreceği için zaman içerisinde biz öğrencilerimizi dört dörtlük hale getireceğiz. Normalde bir 9. Sınıf öğrencisi beş saat İngilizce eğitimi alır ama Müdürümüz bu sayıyı 9 saate çıkarttı. Öğrencilerimizi çok iyi yetiştiriyoruz. Şu an üst düzey motivasyon içerisindeler.”

 

ATP 9 A öğrencisi Furkan Koç; “Ben çok mutluyum. Tabi diğer arkadaşlarımla beraber Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak çok güzel bir projeye imza atıldı. Biz bu ukala bu sene ilk defa sınavla giriş yaptık. Tabi bununda az da olsa bir mükâfatı olacaktı. Ama biz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne giriş yaptığımızda bize altın tepsi ile yurt dışında eğitim alma şansı sunuldu. Bizlerde bu fırsatı inşallah geri çevirmeyerek yurt dışında başarılı bir eğitim alarak kendimizi geliştirmeye çalışacağız” dedi.

Kaynak: Editör: Manşet Burdur
Etiketler: Dijital, Beceriler, Projesinin, Tanıtımı, Yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı