Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
27 Ekim 2018 - Cumartesi 11:35 Bu haber 1515 kez okundu
 
Dünya Rekoru Burdur'da Kırıldı
Serbest Dalış Dünya Rekortmeni Milli Sporcumuz Şahika Ercümen Salda Gölü’nde yeni bir dünya rekoruna imza attı.
GÜNDEM Haberi
Dünya Rekoru Burdur'da Kırıldı

Milli Sporcumuza destek olmak amacıyla Yeşilova İlçesine giden Vali Hasan Şıldak, İlimiz ve Ülkemizin en önemli doğal güzellikleri arasında yer alan Salda Gölü’nde gerçekleşen Rekor Denemesini yakından takip etti.
 
 
Burdur Valiliği öncülüğünde, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının destekleriyle gerçekleşen Rekor denemesi ile, Tatlı Suda 55 metre olan Dünya Rekorunu 10 metre daha geliştirerek, 65 metre ile yeni bir dünya rekoruna imza atan ve Ülkemize Uluslararası alanda başarı kazandıran Milli Sporcumuz Şahika Ercümen’i tebrik eden Vali Hasan Şıldak, bu başarıda emeği geçen bütün ekibini kutladı.
 
 
Rekor denemesinin ardından göl kıyısında karşılanan Milli Sporcu Şahika Ercümen’e "bu rekor denemesinin İlimizde yapılmasından büyük memnuniyet duyduklarını belirten Vali Hasan Şıldak, gerek Salda Gölü’nün tanıtımına gerekse korunmasına dikkat çekmek amacıyla yapılan işbirliği için başta kendisi olmak üzere bütün herkese teşekkür etti".
 
 
Rekorun ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Hasan Şıldak; "Bugün Burdur olarak çok büyük bir mutluluğu ve heyecanı birlikte yaşadık. Milli Sporcumuz Şahika Ercümen, serbest dalışta ve kadınlar segmentin de ilk defa bir tatlı suda rekor denemesi gerçekleştirdi ve dünya rekorunu elde ederek, ülkemize çok güzel bir armağan sunmuş oldu. Biz kendisini Salda'da, Burdur'da ağırlamaktan büyük bir gurur duyduk heyecan duyduk. Kendisine ve bütün ekibine teşekkür ediyorum. Hem Salda Gölü gibi yeni yeni turizme kazandırmaya çalıştığımız bir gölümüzün tanıtımına verdiği katkı, hem de bu tür suların özellikle Salda Gölümüzün temiz kalması, bakımlı ve korunarak turizme kazandırılması adına yaptığı vurgu ve verdiği mesajlar bizler için çok önemlidir. Bu sorumluluk duygusu ile ülkemize kazandırdığı büyük rekorun heyecanını birlikte yaşadık. Kendisine tekrar teşekkür ediyor, tebrik ediyorum" dedi.
 
 
Rekoru, Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 95'inci yıldönümü münasebetiyle kırdığını dile getiren Milli Sporcu Şahika Ercümen, "Hem Salda Gölümüz, hem de Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95'inci yılı anısına bu rekoru hep beraber armağan ettik. Ne mutlu ülkemize" diye konuştu.
 
 
Konuşmaların ardından plaket takdimi yapıldı. Milli Sporcumuz Şahika Ercümen, Yeni Dünya Rekorunun kırılması sürecinde verdikleri destek dolayısıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı  ve Burdur Valiliğine adına hazırlanan teşekkür plaketlerini Vali Hasan Şıldak’a takdim etti. Valimizde günün anısına Milli Sporcu Ercümen’e plaket takdiminde bulundu.
 
 
Program Ercümen ve ekibinin basın açıklaması ile devam etti.
 
 
Valimiz Rekor denemesi sırasında BRT Denizli Televizyonuna açıklamalarda bulunarak, ilginin artarak devam ettiği Salda Gölü’yle ilgili yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.
 
Vali Hasan Şıldak yaptığı açıklamada; “İlimizin en önemli doğal mirası olan Salda Gölü’nün tanıtımına yaptığı katkı dolayısıyla Milli Sporcu Şahika Ercümen’e teşekkür ederek, Gölün temiz kalması ve korunması adına yaptığı vurgu ve verdiği mesajlardan dolayı teşekkür etti.”
 
Açıklamalarının devamında; “Salda Gölü Doğa Sit Alanı, aynı zamanda bir bölümü tabiat parkı ve de turizm merkezi statüsünde olan korunan bir alan. Şuana kadarda zaten iddia ediyorum ki ülkemizin en temiz kalmış iç sularından biridir. Gün geçtikçe ilginin arttığı bir turizm alanıyla karşı karşıyayız. Tabi bu ilgi bizleri çok memnun ediyor ve aynı zamanda bizlere sorumlulukta yüklüyor. Valiliğimiz olarak bir süredir burayla ilgili ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Bunların en başında da Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından tamamlanma aşamasına gelmiş olan koruma amaçlı imar planı. Tabi bu tür alanların her şeyden önce bir imar planının ortaya konulması ve yürürlüğe girmesi gerekiyor. Bu plan çalışmaları yılsonuna kadar tamamlanmış olacak. Bunun ötesinde korunması ve temizliğinin sürdürülebilirliği açısından çok çeşitli tedbirler aldık. Bu tedbirleri kararlılıkla uygulayacağız. Ayrıca turizme yönelik hizmetler açısından alt yapı ve üst yapı donanımlarının tesislerinin kazandırılması için projelendirme ve yatırım gerçekleştirme çalışmalarımız önümüzdeki süreçte hızlı bir şekilde devam edecek. İnanıyorum ki önümüzdeki sezondan itibaren, bölgemiz ve ülkemiz için uluslararası turizme de açılarak Salda Gölü ve çevresinin çok daha etkili, aynı zamanda da insanlarımızın hizmetine sunulduğunu görmüş olacağız” dedi.
 
Dünya ve Türkiye Rekortmeni Şahika Ercümen'in Salda Gölünde gerçekleştirdiği rekor denemesine başta Vali Hasan Şıldak olmak üzere Milletvekili Mehmet Göker, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Kaymakamlar, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
Kaynak: Editör: Manşet Burdur
Etiketler: Dünya, Rekoru, Burdur'da, Kırıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı