Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
10 Mayıs 2017 - Çarşamba 17:08 Bu haber 1049 kez okundu
 
Engelliler Haftası Ziyareti
10 - 16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı kurumlarda özel eğitim gören öğrenciler ve çocuklar, Vali Şerif Yılmaz’a ziyarette bulundu.
GÜNDEM Haberi
Engelliler Haftası Ziyareti

Valilik toplantı salonunda gerçekleşen ziyarette, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinden, Milli Eğitim Özel Eğitim Okullarından ve Bucak İsmail Şerife Sarı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinden gelen öğrenciler, çocuklar, velileri ve kurum idarecileri yer aldı. 
 
Vali Yılmaz ziyarete gelen özel öğrenci ve çocuklara satranç takımı ve oyuncak hediye etti. Ziyaret sırasında kulaklık isteğinde bulunan bir öğrenciye Mp3 müzik çalar hediye eden Vali Yılmaz, bir öğrencinin de bisiklet isteği üzerine öğrencinin bisiklet talebini karşıladı. Samimi bir ortamda geçen ve çocukların mutlulukların gözden kaçmadığı ziyarette Vali Yılmaz tek tek öğrenci ve çocuklarla ilgilenerek sohbet etti.
 
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür V. Nurdan Kamal’ın da yer aldığı ziyarette bugün başlayan Engelliler Haftası kapsamında ilimizde düzenlenecek programların içeriği hakkında Vali Yılmaz’a bilgiler verdi.
 
 
Vali Yılmaz’da ziyaret sırasında yaptığı konuşmasında; 
“Değişik vesileler ile en azından çocuklarımızın ve büyüklerimizin toplum içerisinde kendini ifade edebileceklerini, kendilerinin sorunları ile ilgili gündeme gelen hususları paylaşabilecekleri bir hafta olacak. Çok şükür şuan fiilen yaşıyorsunuz ama bizimde idarecilik hayatında gördüğümüz, devletimiz şuan itibariyle geçmişle mukayese edilemeyecek şekilde düzenlemeler yaptı. 2005’den bu tarafa yasal düzenlemelere baktığınız zaman engellilerimiz ile ilgili pozitif ayrımcılık noktasında çok iyi düzenlemeler yapıldı. Bir kısmı hayata geçmedi geçemeyenler var. İnşallah onları da hep beraber geçireceğiz, geçirmemiz de lazım. Onları da geçirdiğimiz zaman ihtiyaçlar biter mi bitmez tabiki de.
 
Ama ilk plan da hepimizin özlediği veyahutta düşündüğü, hayal ettiği hususların bir kısmı gerçekleşmiş oldu. Buradan emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Çünkü sizler bunu fiilen yaşadığınız için bizden daha iyi biliyorsunuz. O bakımdan da bu hafta ve bu günler bunların hatırlanmasına, eksikliklerin muhasebe edilmesine, gözden geçirilmesine vesile oluyor. Belki sorumluluklarını yerine getirmeyenlerin hatırlatmalarına vesile oluyor. Belki onlarda kendi dünyalarında bunun muhasebesini yapma fırsatı buluyor. İnşallah faydalı olur.
 
Yapılan çalışmalarında devam etmesi lazım eksiklerimiz varsa onları tamamlamamız lazım. Devlet olarak, sosyal hukuk devletinin gereği yapılması gereken çalışmalara çok geç başlamışız. Çok geç kalmışız daha önceleri baktığınız zaman ileri ülkelerde yapılmış çalışmaları Türkiye’de göremiyorduk ama bugün çok şükür çoğu yere gittiğinizde bunları artık görebiliyorsunuz.
 
En basit görme engellinin yaya kaldırımındaki yol çizgisini yapmamıştık. Daha her yerde bu çalışma tamam değil. Ama belli noktalarda belli yerlerde bunu görme, en azından merkezi yerlerde şuanda bu yapıldı. İnsanlarımızla beraber toplumun içerisinde engelli engelsiz herkesin kaynaşmasına vesile olan bir ortam oluşturuluyor. Daha da devam etmesi lazım. İnşallah iyi olur güzel olur. Herkes huzur içerisinde rahat bir şekilde kimseye muhtaç olmadan kendisi yaşar, yaşamını sürdürür, mutlu olur. Tek dileğimizde isteğimizde budur. Herkesin mutlu olması. Mutluluk belki çok küçük bir şeyden olabiliyor bazen. Bazen dünyayı verseniz mutlu olmazsınız. Ama ufacık bir şey verdiğiniz zaman mutlu olmasına yetiyor. O açıdan baktığımızda, bugün ayrıca Berat Kandili. İnşallah kandil vesilesiyle de tüm herkese berata kavuşmuş bir şekilde sabahın aydınlığına kavuşmasını diliyorum. Bu vesileyle tekrardan sizlerin ailelerinizin ve Burdurluların berat kandilini tebrik ediyorum engelliler haftası dolayısıyla da ailelerinizle birlikte mutlu bir haftayı hep beraber geçirmenizi diliyorum” dedi.
 
Ziyarette Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür V. Nurdan Kamal'ın yanı sıra Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Yaşar Yüksel, Özel Eğitim Uygulama Merkezi Müdürü Arzu Aydoğan Çakır, Burdur Özel Eğitim İlkokul ve Ortaokul Müdürü Hüseyin Şavlı, Bucak İsmail Sarı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Recep Gümüş, Ümit Çalışkan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğretmeni Meryem İmrak, Burdur Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Arif Çelik, Mübeccel Sayılı Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi Öğretmeni Rukiye Akkanatlı'da yer aldı.
Kaynak: Editör: Manşet Burdur
Etiketler: Engelliler, Haftası, Ziyareti,
Yorumlar
Haber Yazılımı