Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
26 Aralık 2018 - Çarşamba 20:18 Bu haber 2594 kez okundu
 
Özçelik Mehmet Akif'i Unutmadı
Manşet Burdur Gazetesi
GÜNDEM Haberi
Özçelik Mehmet Akif'i Unutmadı

AK Parti Burdur Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik, 1. Meclis’te Burdur Milletvekili Milli Şair Mehmet Akif Ersoy' un ölüm yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı. 

 

Milletvekili Bayram Özçelik yayınladığı mesajında, “Milli değerlerimizi, karakterimizi ve ideallerimizi yansıtan eserleriyle, şiirleriyle ve mücadeleci kişiliğiyle bugünümüzü aydınlatmaya, bizlere yol göstermeye devam eden Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 82. yıl dönümünde rahmetle, minnetle yad ediyoruz.

 

Aziz milletimizin destan yazdığı İstiklal mücadelemizin muvaffakiyetinde şüphesiz, cephedeki kahramanlarımız kadar manevi önderlerimizin de büyük emeği vardır. Bu manevi önderlerin başında da İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy gelmektedir. Mehmet Akif Ersoy, bu büyük mücadeleye tüm ruhuyla, tüm benliğiyle katılmış, kalemiyle, sözleriyle, şiirleriyle milletimizin hissiyatına tercüman olmuş, en zor gününde milletimize umut aşılamıştır. Kaleme aldığı İstiklal Marşı, bu toprakların ruhunu, bu milletin özünü yansıtması bakımından sadece bir şiir değil, aynı zamanda bir milli mutabakat metnidir. Arkasında bıraktığı Safahat’ıyla ve makaleleriyle, şair ve mütefekkir olarak yolumuzu aydınlatan Mehmet Akif Ersoy, Hakk ve hakikat uğruna verdiği çabayla da örnek alınacak bir mücadele ve dava adamı olmuştur. 1920 tarihînde Burdur Mebusu olarak Birinci Büyük Millet Meclisine seçildi. 17 Şubat 1921 günü İstiklâl Marşı'nı yazdı. Meclis 12 Martta bu marşı kabul etti. Ömrünü Türk ve İslam âleminin dertleriyle uğraşarak geçiren Mehmet Akif, özellikle de Kurtuluş Savaşı sırasında büyük yararlılıklar göstermiştir. Türk milleti de Mehmet Akif Ersoy'un hizmetlerini unutmamış, ona hak ettiği saygıyı ve ilgiyi göstermiştir.

 

Burdur’dan seçilen tüm Milletvekilleri gibi Mehmet Akif ERSOY’la aynı unvanla anılmak benim içinde büyük şereftir. Milletvekili olduğum ilk günden beri bana aşk veren, umut veren Mehmet Akif ERSOY’la aynı heyecanı yaşamaktır. Milli ve dini konulardaki hassasiyeti, fedakârlığı ve örnek karakteri ile Türk milletinin gönlünde taht kuran Akif'e yüce Allah (cc)'tan rahmet dilerim.Ruhu şad, Mekânı cennet olsun.” dedi.

Kaynak: Editör: Manşet Burdur
Etiketler: Özçelik, Mehmet, Akif'i, Unutmadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı