Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
08 Temmuz 2017 - Cumartesi 19:10 Bu haber 1229 kez okundu
 
Şap Hastalığından Arilik Çalışmaları
Bölgesel Risklerin Kademeli Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrolü ve Eradikasyon Eylem Planı
GÜNDEM Haberi
Şap Hastalığından Arilik Çalışmaları

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Ülkemizde şap hastalığını yok etmek ve Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı tarafından verilen arilik statüsünü elde etmek için "Bölgesel Risklerin Kademeli Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrolü ve Eradikasyon Eylem Planı" hazırlanmıştır.
 
Bu plan çerçevesinde yayımlanan genelge ile yapılan çalışmalar sonucunda 2020 yılında, Ülkemizin Trakya kesiminin şap hastalığından "aşısız ari bölge", hastalığın endemik olarak görüldüğü Anadolu'nun, "aşılı ari bölge" statüsüne kavuşturulması hedeflenmiştir. Anadolu’nun tamamının da arilik kazanması ile ülkemiz yıllardır hayvancılığın temel sorunlarından biri olan Şap Hastalığından kurtulmuş olacaktır.
 
Trakya'dan sonra 2020 yılına kadar şap hastalığından aşılı ari statüsü kazandırılacak olan Anadolu'da iller arasında yapılacak büyükbaş ve küçükbaş hayvan sevkleri 01.10.2017 tarihinden itibaren bazı kurallar çerçevesinde yapılacaktır. 
 
Bu kapsamda;  Sevk edilecek olan büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda sevk günü şap hastalığı belirtisi bulunmayacaktır. Hayvanların sevk yapılacağı çıkış ve varış işletmesi şap hastalığından dolayı karantina altına alınmış koruma ve gözetim bölgesinde olmamalı, büyükbaş hayvanlarda, son bir yılda iki kez şap aşısı ile aşılanmış olmalı ve ikinci yapılan şap aşısı son 6 ay içerisinde yapılmış olmalıdır. İlk defa aşılanmış sığır cinsi hayvanlar, rapel şap aşısı ile aşılama yapılacak ve aşılanan hayvanlar rapel aşılamasından 21 gün sonra sevk edilecektir. Sığır cinsi hayvanların son aşılama tarihinden sonra 21 gün geçmesi koşulunu sağlayan hayvanların sevklerine izin verilecek, aşısız büyükbaş hayvanların sevklerine izin verilmeyecektir.
 
İl içi hayvan hareketleri nedeni ile İşletmelere giren ve aşı geçmişi bilinmeyen büyükbaş hayvanlar mutlak suretle şap aşısı ile aşılanacak ve bağışıklık düzeyini artırmak üzere rapel aşılama yapılacaktır.
 
İller arasında doğrudan kesimhaneye Küçükbaş ve Büyükbaş hayvan sevklerinde; hayvanlarda sevk günü şap hastalığı belirtisi bulunmayacak, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar şap aşısı şartı aranmadan sevk edilecektir. Hayvanların sevk yapılacağı çıkış işletmesi şap hastalığından dolayı karantina altına alınmış koruma ve gözetim bölgesinde olmamalıdır.
 
“Yurtiçi Hayvan Sevklerine Mahsus Veteriner Sağlık Raporu” tanzim eden resmi veteriner hekim, hayvan nakil aracı sürücüsüne, geçmesi gereken yol güzergahını bildirecek ve söz konusu raporda belirtecektir.
 
01.10.2017 tarihinden itibaren başlayacak çalışmalar sonucunda ilimiz Şap Hastalığından Korunmuş Bölge olarak kabul edilecek Bakanlık veri tabanında kayıtlı olmayan hayvanlar Bakanlıkça belirlenen usul ve esaslar dışında korunmuş bölgeye sevk edilmiş kabul edilerek tüm masrafları sahibine ait olmak üzere en yakın mezbahada doğrudan kesime sevk edilecektir.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Kaynak: Editör: Manşet Burdur
Etiketler: Şap, Hastalığından, Arilik, Çalışmaları,
Yorumlar
Haber Yazılımı