Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
03 Kasım 2018 - Cumartesi 16:43 Bu haber 1259 kez okundu
 
Vali Şıldak Açık Kapı Uygulamasını Anlattı
Vali Hasan Şıldak, Açık Kapı Birimi ile ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
GÜNDEM Haberi
Vali Şıldak Açık Kapı Uygulamasını Anlattı

Vali Hasan Şıldak, İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilde uygulamaya konulan “Açık Kapı” projesi kapsamında Burdur Valiliği’nde Mayıs ayından itibaren hizmet veremeye devam eden Açık Kapı biriminin çalışmalarıyla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
 
Burdur Valiliği “Açık Kapı” biriminde basın mensuplarına açıklama yapan Vali Hasan Şıldak, vatandaş memnuniyetini esas alan, vatandaşların sorunlarına çözümler üretmek, talep ve isteklerine hızlı ve etkin bir şekilde sonuçlandırmak amacıyla uygulamaya konulan “AÇIK KAPI” projesi hakkında bilgi verdi.
 
Vali Hasan Şıldak yaptığı açıklamada;
“Uygulamasına yaklaşık 6 ay önce başladığımız İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun talimatıyla bütün illerimizde uygulamaya geçirilen açık kapı uygulaması hakkında ilimizde daha da bilinirliği arttırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla sizlerle bir araya geldik.
 
Açık Kapı uygulaması ifade ettiğim gibi 2018 yılı Mayıs ayı içerisinde bütün illerimizde uygulamaya geçirildi. Burada amaç vatandaşlarımıza Valiliklerimiz bünyesinde çok daha hızlı ve kolay bir şekilde kamu kurumlarına olan taleplerini isteklerini iletebilmeleri için oluşturulmuş bir mekanizmayı işlerlik kazandırarak insanlarımızın hizmetine sunmaktır.
 
BURADA DEVLET VATANDAŞ ARASINDAKİ KARŞILIKLI İLETİŞİMİ VE GÜVENİ ARTTIRMAK AMAÇLANMAKTADIR.
Sistem şöyle işliyor. Burada görevli ve iletişim konusunda uzman arkadaşlarımız vatandaşlarımızı birebir dinleyerek veya internet üzerinden yaptıkları müracaatları alarak ilgili kurumlarımıza intikal ettiriyorlar. Burada esas şudur, 7 iş günü içinde başvuruyu sonuçlandırmak. Çok açık bir şekilde başvuruları almak, özel konuları olması durumunda “Açık Kapı” birimine oda tahsis ettik. Burada birebir insanlarımızla görüşerek başvurunun detaylarını alıyorlar. Bir form oluşturuluyor. Bu form, yine internet üzerinden kurumlara gönderiliyor. Bir mesajlaşma hattımız var. Alınan cevapta yine hiç bürokrasi oluşmadan kağıt ortamında değil. Cep telefonuna mesaj olarak vatandaşlarımıza iletiliyor. Bu manada Milletin Kapısı sloganı ile uygulamaya konulan Açık Kapı Projesi vatandaş odaklı bir yaklaşım benimsemekte ve talepleri hızlı ve doğru birinci elden çözüm bulmaya çalışmaktadır. Burada devlet vatandaş arasındaki karşılıklı iletişimi ve güveni arttırmak amaçlanmaktadır. Bu kapsamda ifade ettiğim gibi Açık Kapı birimimiz bu noktada hizmet veriyor. Müracaatlar bizzat yapıldığı gibi www.acikkapi.gov.tr internet adresinden de yine en hızlı şekilde görevlilerimize en hızlı şekilde ve mobil cihazlarımıza yüklenilen uygulama üzerinden de ulaşılabilmektedir.
 
Açık kapı biriminde başvuruları kabul etmek üzere 5 personelimiz var. 5 personelimizin bütün kurumlarda bir temas noktası belirlenmiş durumdadır. İl merkezimizde 38 kurumumuzda 1’er personelimiz görevlendirildi. Aynı zamanda ilçe kaymakamlıklarımızda ve ilçe belediyelerimizde de, yani 20 personelimiz olmak üzere toplam 58 personel bu konuda görevlendirilmiştir. Valilik Açık Kapı birimi tarafından sistem üzerinden ilgili kurumlara yönlendirilen başvuruların hızlı bir şekilde sonuçlandırılmasıyla ilgili birebir takip yapılmaktadır. Kurumlarda kendilerine intikal eden başvuruları 7 iş günü içinde sonuçlandırmak için azami gayret gösteriyorlar” diye konuştu.
 
 
Vali Hasan Şıldak Açık Kapı Birimi tarafından sonuçlandırılan müracaatlarla ilgili örnekler vermesinin ardından basın açıklaması sona erdi.
 
 
 AÇIK KAPI NEDİR?
“Açık Kapı Milletin Kapısı” projesi, Vatandaşlarımızın talep ve önerilerini, konusunda uzman personel aracılığıyla iletebildikleri, tüm başvuruların elektronik ortamda kaydedilerek ilgili birimlere yönlendirildiği, takibinin yapılarak hızlı bir şekilde sonuçlandırıldığı yeni bir kamu hizmeti anlayışı olarak 81 İl Valiliğinde hizmet verecek şekilde uygulamaya konuldu.
 
AÇIK KAPIYA NASIL BAŞVURULUR?
Tüm TC kimlik numarasına sahip vatandaşlarımız, 81 il Valiliklerinde açılan Açık Kapı birimlerine bizzat giderek veya www.acikkapi.gov.tr adresinden ayrıca mobil cihazlara yüklenebilen Açık Kapı uygulaması kullanarak başvurularını yapabilecekler.
 
AÇIK KAPI’YA BAŞVURUDAN SONRAKİ SÜREÇ NASIL İŞLER?
Açık Kapı’ ya yapılan başvurular elektronik sisteme kaydedilerek, başvuru sahibine SMS yoluyla bir başvuru numarası gönderilir. Başvuru alındığı anda hızlı bir şekilde Valiliklerde bulunan Açık Kapı görevlileri tarafından sistem üzerinden ilgili birimlere yönlendirilme yapılarak, kurumlar gerekli görmeleri halinde taleplerin durumuna göre başvuru sahibiyle birebir iletişime geçebileceği gibi başvuruları 7 iş gün içerisinde cevaplandırılacaklardır.
 
AÇIK KAPI BAŞVURU SONUCU NASIL ÖĞRENİLİR?
Başvuru sahibine başvurunun sonuçlandığına dair bilgi SMS yoluyla gönderilir. Bu mesaj geldikten sonra www.acikkapi.gov.tr adresinden veya Açık Kapı Mobil uygulamasından başvurunun sonucunu öğrenebilir. 
        
Uygulamaya konulan proje kapsamında Burdur Valiliği Açık Kapı biriminde 5 personel görevlendirilmiş, ayrıca Açık Kapı birimi tarafından yönlendirilecek başvuruları takip etmek üzere tüm kurumlarda 1 personel görevlendirmesi yapılmıştır.
Kaynak: Editör: Manşet Burdur
Etiketler: Vali, Şıldak, Açık, Kapı, Uygulamasını, Anlattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı