Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
25 Ekim 2018 - Perşembe 10:28 Bu haber 1822 kez okundu
 
YÖREX Fuarında Burdur Rüzgarı
Manşet Burdur Gazetesi
GÜNDEM Haberi
YÖREX Fuarında Burdur Rüzgarı

“Sizin Oraların Nesi Meşhur?” sloganıyla, 2010 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)un desteğiyle Antalya Ticaret Borsası tarafından düzenlenmeye başlayan Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) bugün 9’uncu kez kapılarını açtı. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA)nın desteklediği, Burdur Valiliği, Burdur Belediyesi ve Burdur Ticaret Borsası’nın yer aldığı Burdur Standını ziyaret etti. Ziyarette, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp tarafından, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na yöresel ürenler ve çeşitli hediye takdim edildi.

 

 

72 İL’DEN 464 FİRMA

Bu yıl Antalya ANFAŞ Fuar Merkezinde 9’ncusu düzenlenen YÖREX Fuarına,  KKTC başta olmak üzere 72 il’den 464 firma katıldı. Bunlardan bir tanesi de Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın desteklediği, Burdur Valiliği, Burdur Belediyesi ve Burdur Ticaret Borsası’nın yer aldığı Burdur Standı oldu. Fuarın açılış töreni, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti.

 

 

COĞRAFİ ÜRÜNLER YÖREX’TE

YÖREX’i çok önemsediklerini ve baştan beri destek verdiklerini söyleyen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "“Her ilin, her ilçenin yöresel lezzetleri, coğrafi işaretli ürünleri burada sergileniyor. YÖREX; coğrafi işaretli ürünlerin, hem Türkiye, hem de dünya ile buluşmasını sağlıyor. YÖREX aynı zamanda birlik ve beraberliğin simgesidir" dedi. 

 

 

ÜÇ ÜRÜN AVRUPA’DA TESCİLLENDİ


Coğrafi işaretli ürünlerin yüzde 40’ını, oda ve borsaların tescil ettirdiklerine işaret eden Hisarcıklıoğlu, "Tabii ki sadece yurtiçi tescille iş bitmiyor. Önemli olan, yurtdışında da tescil ettirmekte ve yurtdışı pazarına girmekte" dedi ve şöyle devam etti: “Şu ana kadar 3 ürünümüz Avrupa’da tescillendi: Gaziantep Baklavası, Aydın İnciri ve Malatya Kayısısı. Bunu başaran odalarımızı tebrik ediyorum. Diğer ürünlerimizin AB nezdinde tescili için de, Brüksel ofisimizle, TOBB-Oda-Borsa camiası olarak çalışıyoruz. AB’de tescilli ürünlerin AB’deki perakende zincirlerin raflarında yer alması için hazırlık çalışmalarına başladık. 
“Ticaret Bakanlığımız, yöresel ürünlere yüzde 1 oranında raf ayrılmasını sağladı. Coğrafi işaretli ürünlerin perakende sektörünün raflarında hak ettiği yeri almasını sağlamamız gerekiyor.” 

 

 

ENSTİTÜ DESTEĞİ BEKLİYORUZ

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır da, yöresel ürünlerin pazar payının artması için üretici firmalar ile ulusal ve yerel market zincirleri temsilcilerini bu yıl ilk kez ikili görüşme masasına oturtacaklarını belirterek, “Bunlardan ilki, yöresel ürünlerimizin hakkını ve hukukunu koruyarak ticaretini artırmak ve yüksek katma değer yaratmalarını sağlamak; ikincisi ise yöresiyle eşsizleşen bu ürünlerimize ticari değer kazandırarak ulusal ve uluslararası pazarda yayılmasını sağlamaktı. Şimdi devletimizden yöresel ürünlerimizin hakkının hukukunun korunması ve ticaretinin geliştirilmesi için bir enstitünün kurulması için destek bekliyoruz” dedi.  

 

İkinci beklentinin ise coğrafi işaretli ürünlerin üretimi-depolaması-ambalajı-iç ve dış piyasada pazarlanması gibi konularda yine devletten teşvikler sunması gibi talep beklediklerini aktaran Çandır, şu şekilde konuştu, “Yani devletimizden üreticiyi, ticaret erbabını ve ihracatçıyı daha fazla teşvik etmesini beklemekteyiz. Kısa sürede oluşan ilginin pozitif bir biçimde devam etmesi için bu iki beklentimizi öneri olarak sunuyoruz. Yedi bölgemizde yöresel ürünler ve coğrafi işaretlerle ilgili faaliyetlerimizi yıl boyuna yayılmış etkinliklerle devam edeceğiz. Yapmayı planladığımız diğer bir faaliyet de YÖREX’i ürün odaklı ihtisaslaştırmak olacaktır.” 

 

Açılış konuşmalarının ardından, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ilçe belediye başkanları ve diğer illerin oda/borsa başkanlarıyla birlikte, Burdur standını ziyaret etti. Protokol heyetini burada, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Meclis Üyeleri Kahraman Arlı, Adnan Yanıkara, Cengiz Gürcan, Niyazi Boz, Halil Aygün karşıladı.

 

Burdur Standında, Burdur’un yöresel ürünleri ile ilgili, Borsa Başkanı Gündüzalp ve meclis üyelerinden bilgi alan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na salep, üzüm, ceviz ezmesi, haşhaş helvası, haşhaş gevreği ve Melli İnciri ikram edildi, Belediye Başkanı Ercengiz ise sipsi ve alaca dokuması hediye etti.

 

Kaynak: Editör: Manşet Burdur
Etiketler: YÖREX, Fuarında, Burdur, Rüzgarı,
Yorumlar
Haber Yazılımı