Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
reklam verr
Gündem Haber Girişi: 01.09.2021 - 18:30, Güncelleme: 01.09.2021 - 19:00

Başkan Gündüzalp: Kuraklıktan etkilenen çiftçilere destek verilecek

 

Başkan Gündüzalp: Kuraklıktan etkilenen çiftçilere destek verilecek

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre yetersiz yağış nedeniyle verim kaybı yaşayan çiftçilere, dekar başına 30-100 TL arasında değişen tutarlarda destekleme yapılacağını duyurdu.
Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, bu yıl iklimsel faktörlere bağlı olarak yetersiz yağış nedeniyle verim kaybı yaşayan çiftçilere, verim kaybı oranına bağlı olarak dekar başına 30 TL ile 100 TL arasında değişen tutarlarda destekleme ödemesi yapılacağını, Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, kapsamda dahilindeki çiftçilerin, Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenen tarım havzalarında, köy ve mahallelerde yetiştirdikleri ürünlerinde yüzde 30 ve üzeri verim kaybı görenlerine destekleme ödemesi yapılacağını söyledi.    Ülke olarak bu yıl iki önemli risk ve problemle karşı karşıya kaldıklarını aktaran Gündüzalp, “Bunlardan ilki tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi, ikincisi ise iklim değişikliğine bağlık kuraklık. Her iki riskin getirdiği etkileri çok ciddi şekilde yaşıyoruz. Ülke ve bölge olarak şiddetli bir kuraklık döneminden geçiyoruz. Bu kuraklık tarımsal üretimi çok etkiledi. Özellikle bölgemizde üretilen buğday, arpa, çavdar, nohut, daha çok su isteyen mısır ve yonca ürünlere ciddi zarar verdi, rekolte düştü” dedi.    Bu durumun, kuraklıktan kaynaklı tahribata yol açtığını vurgulayan Gündüzalp, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz aylarda kuraklıktan etkilenen çiftçilerimize, kuraklığın oranına bağlı olarak dekar başına 100 liraya kadar destekte bulunulacaklarının müjdesini vermişti.  1 Eylül 2021 tarihli ve 31585 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre üreticilerimize dekar başına 30 TL ile 100 TL arasında değişen tutarlarda destekleme ödemesi yapılacak” şeklinde konuştu.    Bu kapsamda çiftçilerden, verim kaybı; Yüzde 30-39 arasında olanlara dekar başına 30 TL, Yüzde 40-49 arasında olanlara dekar başına 40 TL, Yüzde 50-59 arasında olanlara dekar başına 50 TL, Yüzde 60-99 arasında olanlara dekar başına 60 TL, Yüzde 70-79 arasında olanlara dekar başına 70 TL, Yüzde 80-89 arasında olanlara dekar başına 80 TL, Yüzde 90-99 arasında olanlara dekar başına 90 TL Yüzde 100 kayıp yaşayanlara da dekar başına 100 TL ödeme yapılmasına karar verildi.   Verim kayıplarının belirlenmesinde, ilgili tarım havzasının yağış durumuna ilişkin meteorolojik veriler ve TARSİM kayıtları dikkate alınarak ilçe tahkim komisyonları tarafından belirlenen oranlar esas alınacak.  
Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre yetersiz yağış nedeniyle verim kaybı yaşayan çiftçilere, dekar başına 30-100 TL arasında değişen tutarlarda destekleme yapılacağını duyurdu.

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, bu yıl iklimsel faktörlere bağlı olarak yetersiz yağış nedeniyle verim kaybı yaşayan çiftçilere, verim kaybı oranına bağlı olarak dekar başına 30 TL ile 100 TL arasında değişen tutarlarda destekleme ödemesi yapılacağını, Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, kapsamda dahilindeki çiftçilerin, Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenen tarım havzalarında, köy ve mahallelerde yetiştirdikleri ürünlerinde yüzde 30 ve üzeri verim kaybı görenlerine destekleme ödemesi yapılacağını söyledi. 

 

Ülke olarak bu yıl iki önemli risk ve problemle karşı karşıya kaldıklarını aktaran Gündüzalp, “Bunlardan ilki tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi, ikincisi ise iklim değişikliğine bağlık kuraklık. Her iki riskin getirdiği etkileri çok ciddi şekilde yaşıyoruz. Ülke ve bölge olarak şiddetli bir kuraklık döneminden geçiyoruz. Bu kuraklık tarımsal üretimi çok etkiledi. Özellikle bölgemizde üretilen buğday, arpa, çavdar, nohut, daha çok su isteyen mısır ve yonca ürünlere ciddi zarar verdi, rekolte düştü” dedi. 

 

Bu durumun, kuraklıktan kaynaklı tahribata yol açtığını vurgulayan Gündüzalp, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz aylarda kuraklıktan etkilenen çiftçilerimize, kuraklığın oranına bağlı olarak dekar başına 100 liraya kadar destekte bulunulacaklarının müjdesini vermişti.  1 Eylül 2021 tarihli ve 31585 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre üreticilerimize dekar başına 30 TL ile 100 TL arasında değişen tutarlarda destekleme ödemesi yapılacak” şeklinde konuştu. 

 

Bu kapsamda çiftçilerden, verim kaybı;

  • Yüzde 30-39 arasında olanlara dekar başına 30 TL,

  • Yüzde 40-49 arasında olanlara dekar başına 40 TL,

  • Yüzde 50-59 arasında olanlara dekar başına 50 TL,

  • Yüzde 60-99 arasında olanlara dekar başına 60 TL,

  • Yüzde 70-79 arasında olanlara dekar başına 70 TL,

  • Yüzde 80-89 arasında olanlara dekar başına 80 TL,

  • Yüzde 90-99 arasında olanlara dekar başına 90 TL

  • Yüzde 100 kayıp yaşayanlara da dekar başına 100 TL ödeme yapılmasına karar verildi.

  •  

Verim kayıplarının belirlenmesinde, ilgili tarım havzasının yağış durumuna ilişkin meteorolojik veriler ve TARSİM kayıtları dikkate alınarak ilçe tahkim komisyonları tarafından belirlenen oranlar esas alınacak.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve mansetburdur.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.