Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
reklam verr
Gündem Haber Girişi: 02.06.2022 - 16:46, Güncelleme: 02.06.2022 - 16:49

Burdur Lisesi'nin İlk Mizah Dergisi 'Teneffüs' Yayınlandı

 

Burdur Lisesi'nin İlk Mizah Dergisi 'Teneffüs' Yayınlandı

Burdur Lisesi öğrencileri 'Teneffüs' adını verdikleri bir mizah dergisi çıkardılar. 19 Mayıs günü yayımlanan dergide birbirinden ilginç ve renkli karikatürler yer alıyor.
Derginin editörlüğünü yapan Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni ve Karikatürist Said Coşar, 'Editörün Notu' başlıklı köşede; Eylül ayında okullar açıldığı zaman okulda bazı öğrencilerinin çizim yeteneklerinin dikkatini çektiğini ve bu öğrencilere el uzattığını, öğrencilerle birlikte çalışmaya başladıklarını belirtti. Aylar süren çalışmanın sonucunda ise 'Teneffüs' dergisinin ortaya çıktığını söyledi.  Derginin editörü ve karikatürist Said Coşar, derginin adını neden 'Teneffüs' koyduklarını ise şu cümlelerle açıkladı;   “Arapçadan Türkçeye devşirdiğimiz sözcüklerden biri ‘teneffüs’; ‘nefeslenme, soluklanma’ demek. Korana yüzünden eviçlerine kapandığımız , dışarı çıktığımızdaysa ağzımızı, burnumuzu bir maskeyle kapatmak zorunda kaldığımız günlerde özlediğimiz tek şey; şöyle ciğerlerimize tertemiz bir hava çekmek değil miydi? Yani tertemiz havayı teneffüs etmek... İşte bu yüzden dergimizin adı ‘Teneffüs’.” Dergide; Ariana Gharaei, Gamze Nur Tekeli, Elif Nisa Çetrez, Büşra Çimen, Fatma Beyza Ülker, Pelin Sevinç, Mihriban Akkoç, Amirsaman Jaferi, Melike Emer ve Sayed Masoud Torabi adlı öğrencilerin karikatürleri yer alıyor. Mizah dergilerinin ardarda kapandığı bir dönemde Burdur Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin böylesi bir mizah dergisiyle ortaya çıkmaları, eğitimin gayesinin öğrenciye salt bilgi yüklemek olmadığını da ortaya koyuyor. Okul Müdürü Ahmet DEMİREL giriş yazısında bu konuya vurgu yapıyor ve: “Bizim için eğitim salt bilgiye sahip olmaktan çok daha fazlasıdır. Okul olarak öğrencilerimizin akademik başarılarını arttırmaya çalışırken, sanatın her alanında onlara yeni kapılar açmayı da hedefliyoruz.  Bizde Manşet Burdur ailesi olarak Burdur Lisesinin tarihindeki ilk mizah dergisi olan 'Teneffüs'ün destekçisi olduğumuzu belirtir, uzun soluklu bir yayın hayatları olmasını dileriz. 
Burdur Lisesi öğrencileri 'Teneffüs' adını verdikleri bir mizah dergisi çıkardılar. 19 Mayıs günü yayımlanan dergide birbirinden ilginç ve renkli karikatürler yer alıyor.

Derginin editörlüğünü yapan Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni ve Karikatürist Said Coşar, 'Editörün Notu' başlıklı köşede; Eylül ayında okullar açıldığı zaman okulda bazı öğrencilerinin çizim yeteneklerinin dikkatini çektiğini ve bu öğrencilere el uzattığını, öğrencilerle birlikte çalışmaya başladıklarını belirtti. Aylar süren çalışmanın sonucunda ise 'Teneffüs' dergisinin ortaya çıktığını söyledi. 

Derginin editörü ve karikatürist Said Coşar, derginin adını neden 'Teneffüs' koyduklarını ise şu cümlelerle açıkladı; 

 “Arapçadan Türkçeye devşirdiğimiz sözcüklerden biri ‘teneffüs’; ‘nefeslenme, soluklanma’ demek. Korana yüzünden eviçlerine kapandığımız , dışarı çıktığımızdaysa ağzımızı, burnumuzu bir maskeyle kapatmak zorunda kaldığımız günlerde özlediğimiz tek şey; şöyle ciğerlerimize tertemiz bir hava çekmek değil miydi? Yani tertemiz havayı teneffüs etmek... İşte bu yüzden dergimizin adı ‘Teneffüs’.” Dergide; Ariana Gharaei, Gamze Nur Tekeli, Elif Nisa Çetrez, Büşra Çimen, Fatma Beyza Ülker, Pelin Sevinç, Mihriban Akkoç, Amirsaman Jaferi, Melike Emer ve Sayed Masoud Torabi adlı öğrencilerin karikatürleri yer alıyor. Mizah dergilerinin ardarda kapandığı bir dönemde Burdur Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin böylesi bir mizah dergisiyle ortaya çıkmaları, eğitimin gayesinin öğrenciye salt bilgi yüklemek olmadığını da ortaya koyuyor. Okul Müdürü Ahmet DEMİREL giriş yazısında bu konuya vurgu yapıyor ve: “Bizim için eğitim salt bilgiye sahip olmaktan çok daha fazlasıdır. Okul olarak öğrencilerimizin akademik başarılarını arttırmaya çalışırken, sanatın her alanında onlara yeni kapılar açmayı da hedefliyoruz. 

Bizde Manşet Burdur ailesi olarak Burdur Lisesinin tarihindeki ilk mizah dergisi olan 'Teneffüs'ün destekçisi olduğumuzu belirtir, uzun soluklu bir yayın hayatları olmasını dileriz. 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve mansetburdur.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.