Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
reklam verr
Siyaset Haber Girişi: 27.09.2021 - 13:05, Güncelleme: 27.09.2021 - 18:50

Göker'den Yaz Saati Uygulamasına Tepki

 

Göker'den Yaz Saati Uygulamasına Tepki

Kalıcı Yaz Saati Uygulaması çocukların ve ailelerin psikolojisini olumsuz etkiliyor.
Yüz yüze eğitimin yeniden başladığı 2021-2022 eğitim öğretim yılında, uygulanmakta ısrar edilen “Kalıcı Yaz Saati Uygulaması” çok erken okula gitmek zorunda kalan öğrencilerin ve ailelerinin psikolojisini olumsuz etkilemektedir. Yapılan araştırmalar, kısalan uyku süresi ve azalan uyku verimi nedeniyle, santral sinir sistemi, endokrin, dolaşım ve bağışıklık sisteminin olumsuz etkilendiğini, bu nedenle bireyin ve halkın sağlığın da olumsuz etkilediğini göstermiştir. Yine yaz saati uygulaması sonrası trafik ve iş kazalarında artış olduğunu gösteren bazı çalışmalar da bulunmaktadır.   İTÜ tarafından hazırlandığı iddia edilen fakat bir türlü kamuoyuna açıklanmayan raporlara dayandırılarak kalıcı hale getirilen yaz saati uygulamasının enerji tasarrufuna bir katkı sağlamadığı, tam tersine elektrik tüketimini artırarak elektrik üretim ve dağıtım şirketlerinin daha fazla kar etmelerine yol açtığı araştırmalarla ortaya konmuştur.    Elektrik Mühendisleri Odası; Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) elektrik tüketim istatistiklerini temel alarak yaptığı çalışma sonucunda, kış saati uygulamasından vazgeçilmesinin elektrik tüketiminde tasarruf sağlamadığını, aksine tüketimi arttırıcı etkisinin olduğunu tespit etmiştir.   AKP’nin elektrik şirketlerine sağladığı kıyağın faturasını sıkıntı yaşayan çocuklarımız ve aileleri ödüyor.   Sabahın zifiri karanlığında, kışın dondurucu soğuğunda, uykusuz, yorgun kalkıp yollara düşmek zorunda kalan binlerce öğrenci, emekçi ve aileleri, üç beş enerji şirketinin daha fazla kar edebilmesi uğruna sıkıntı yaşamaktadır. Özellikle okula yeni başlayan minicik yavrularımıza bunları yaşatmaya kimsenin hakkı yoktur. AKP iktidarı her uygulamasında olduğu gibi bu uygulamada da vatandaştan, minicik yavrularımızdan yana değil yandaştan yana karar almıştır.   Hiçbir bilimsel temele dayanmayan, halkımızın büyük bölümünün sıkıntı yaşamasına neden olan kalıcı yaz saati uygulaması derhal kaldırılmalı ve dünya ile uyumlu olarak kış saati uygulamasına yeniden geçilmelidir.    Bu istek; ülkemizin geleceği milyonlarca öğrenci ve ailelerinin, aynı zamanda emekleri ile bu ülkeyi ayakta tutan çalışanlarımızın isteğidir.   
Kalıcı Yaz Saati Uygulaması çocukların ve ailelerin psikolojisini olumsuz etkiliyor.

Yüz yüze eğitimin yeniden başladığı 2021-2022 eğitim öğretim yılında, uygulanmakta ısrar edilen “Kalıcı Yaz Saati Uygulaması” çok erken okula gitmek zorunda kalan öğrencilerin ve ailelerinin psikolojisini olumsuz etkilemektedir. Yapılan araştırmalar, kısalan uyku süresi ve azalan uyku verimi nedeniyle, santral sinir sistemi, endokrin, dolaşım ve bağışıklık sisteminin olumsuz etkilendiğini, bu nedenle bireyin ve halkın sağlığın da olumsuz etkilediğini göstermiştir. Yine yaz saati uygulaması sonrası trafik ve iş kazalarında artış olduğunu gösteren bazı çalışmalar da bulunmaktadır.

 

İTÜ tarafından hazırlandığı iddia edilen fakat bir türlü kamuoyuna açıklanmayan raporlara dayandırılarak kalıcı hale getirilen yaz saati uygulamasının enerji tasarrufuna bir katkı sağlamadığı, tam tersine elektrik tüketimini artırarak elektrik üretim ve dağıtım şirketlerinin daha fazla kar etmelerine yol açtığı araştırmalarla ortaya konmuştur. 

 

Elektrik Mühendisleri Odası; Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) elektrik tüketim istatistiklerini temel alarak yaptığı çalışma sonucunda, kış saati uygulamasından vazgeçilmesinin elektrik tüketiminde tasarruf sağlamadığını, aksine tüketimi arttırıcı etkisinin olduğunu tespit etmiştir.

 

AKP’nin elektrik şirketlerine sağladığı kıyağın faturasını sıkıntı yaşayan çocuklarımız ve aileleri ödüyor.

 

Sabahın zifiri karanlığında, kışın dondurucu soğuğunda, uykusuz, yorgun kalkıp yollara düşmek zorunda kalan binlerce öğrenci, emekçi ve aileleri, üç beş enerji şirketinin daha fazla kar edebilmesi uğruna sıkıntı yaşamaktadır. Özellikle okula yeni başlayan minicik yavrularımıza bunları yaşatmaya kimsenin hakkı yoktur.

AKP iktidarı her uygulamasında olduğu gibi bu uygulamada da vatandaştan, minicik yavrularımızdan yana değil yandaştan yana karar almıştır.

 

Hiçbir bilimsel temele dayanmayan, halkımızın büyük bölümünün sıkıntı yaşamasına neden olan kalıcı yaz saati uygulaması derhal kaldırılmalı ve dünya ile uyumlu olarak kış saati uygulamasına yeniden geçilmelidir. 

 

Bu istek; ülkemizin geleceği milyonlarca öğrenci ve ailelerinin, aynı zamanda emekleri ile bu ülkeyi ayakta tutan çalışanlarımızın isteğidir. 

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve mansetburdur.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.