Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
reklam verr

Gölhisar MYO Öğrencileri Doğada Uygulamalı Eğitim Yaptılar

Üniversite 03.06.2022 - 14:32, Güncelleme: 03.06.2022 - 14:44
 

Gölhisar MYO Öğrencileri Doğada Uygulamalı Eğitim Yaptılar

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Gölhisar Meslek Yüksekokulu Ormancılık Bölümü öğrencileri Gölhisar Gölü ve Gölhisar fidanlığını ziyaret etti. Uygulamalı eğitim alan öğrenciler okul bahçesinde orman yangını tatbikatı da gerçekleştirdiler.

Gölhisar MYO Ormancılık Bölümü 2. sınıf öğrencileri Ormancılıkta Yaban Hayatı, Orman Rekreasyonu ve Doğa Turizmi, Yangın Ekolojisi, Envanter Teknikleri dersleri kapsamında 31 Mayıs ve 2 Haziran tarihlerinde uygulama eğitimleri gerçekleştirdiler. 31 Mayıs günü Gölhisar Orman İşletme Müdürlüğü koordinatörlüğünde Gölhisar MYO bahçesinde yangın tatbikatı gerçekleştirildi. Etkinliğin ilk bölümünde Gölhisar Orman İşletme Müdürü Ramazan Başaran Gölhisar MYO Konferans Salonunda orman yangını ve türleri, karşı ateş, yangın üçgeni konularını kapsayan sunumunu gerçekleştirerek, Tefenni yangını hakkında güncel bilgiler paylaştı. Etkinliğin ikinci kısmında ise Gölhisar MYO bahçesinde orman yangınlarını söndürmekte kullanılan kara araçlarına ait valf sistemleri, kaplin, su ve köpük tabancaları, karıştırıcı, alçak ve yüksek basınç hortumları, vanalar, ayırıcı vanalar ile kişisel koruyucu donanımlar, el aletleri, kurtarma çantası, ilk yardım kiti, yangın battaniyesi ve motorlu testere uygulamalı olarak öğrencilere tanıtıldı. Tanıtımın ardından alçak ve yüksek basınç hortumları kullanılarak su ve köpük uygulaması gerçekleştirildi. Daha sonrasında süper nozul kullanımı ile uygulama sona erdi. 2 Haziran günü Gölhisar Orman Fidanlık Şefliğinde gerçekleştirilen arazi uygulamasında Tekniker Mehmet Demirel, Gölhisar fidanlık şefliği hakkında genel bilgiler vererek fidanlıkta kullanılan alet ve ekipmanları tanıttı. Ardından Demirel tarafından, fidan çeşitleri, kaplı fidan, çıplak köklü fidan üretimi parsellerinin tanıtımı ve üretim şekilleri, fidanların kök tuvaleti uygulaması ve selektesinin yapılıp ambalajlanması konularında uygulamalı eğitimler verildi. Etkinliğin ikinci bölümünde ise Gölhisar Gölü ve çevresinde Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü Gölhisar Şefliği ile birlikte arazi uygulama gezisi gerçekleştirildi. İki gözlem noktasında gerçekleştirilen arazide, Gölhisar MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Öztürk tarafından dürbün teleskop, profesyonel fotoğraf makinesi kullanımı uygulamalı olarak öğrencilere aktarıldı. Dr. Öğr. Üyesi Öztürk alanda bulunan yaban hayvanları ve potansiyel turizm faaliyetleri hakkında bilgi aktarımında bulundu. Alanda bulunan gözlem kulesinde yaban hayvanı gözlemi gerçekleştiren öğrencilere, Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü Gölhisar Şefliğinden Yüksek Orman Mühendisi Harun Ekinci Gölhisar Gölü ve çevresi hakkında bilgilendirmede bulundu.
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Gölhisar Meslek Yüksekokulu Ormancılık Bölümü öğrencileri Gölhisar Gölü ve Gölhisar fidanlığını ziyaret etti. Uygulamalı eğitim alan öğrenciler okul bahçesinde orman yangını tatbikatı da gerçekleştirdiler.

Gölhisar MYO Ormancılık Bölümü 2. sınıf öğrencileri Ormancılıkta Yaban Hayatı, Orman Rekreasyonu ve Doğa Turizmi, Yangın Ekolojisi, Envanter Teknikleri dersleri kapsamında 31 Mayıs ve 2 Haziran tarihlerinde uygulama eğitimleri gerçekleştirdiler.

31 Mayıs günü Gölhisar Orman İşletme Müdürlüğü koordinatörlüğünde Gölhisar MYO bahçesinde yangın tatbikatı gerçekleştirildi. Etkinliğin ilk bölümünde Gölhisar Orman İşletme Müdürü Ramazan Başaran Gölhisar MYO Konferans Salonunda orman yangını ve türleri, karşı ateş, yangın üçgeni konularını kapsayan sunumunu gerçekleştirerek, Tefenni yangını hakkında güncel bilgiler paylaştı.

Etkinliğin ikinci kısmında ise Gölhisar MYO bahçesinde orman yangınlarını söndürmekte kullanılan kara araçlarına ait valf sistemleri, kaplin, su ve köpük tabancaları, karıştırıcı, alçak ve yüksek basınç hortumları, vanalar, ayırıcı vanalar ile kişisel koruyucu donanımlar, el aletleri, kurtarma çantası, ilk yardım kiti, yangın battaniyesi ve motorlu testere uygulamalı olarak öğrencilere tanıtıldı. Tanıtımın ardından alçak ve yüksek basınç hortumları kullanılarak su ve köpük uygulaması gerçekleştirildi. Daha sonrasında süper nozul kullanımı ile uygulama sona erdi.

2 Haziran günü Gölhisar Orman Fidanlık Şefliğinde gerçekleştirilen arazi uygulamasında Tekniker Mehmet Demirel, Gölhisar fidanlık şefliği hakkında genel bilgiler vererek fidanlıkta kullanılan alet ve ekipmanları tanıttı. Ardından Demirel tarafından, fidan çeşitleri, kaplı fidan, çıplak köklü fidan üretimi parsellerinin tanıtımı ve üretim şekilleri, fidanların kök tuvaleti uygulaması ve selektesinin yapılıp ambalajlanması konularında uygulamalı eğitimler verildi.

Etkinliğin ikinci bölümünde ise Gölhisar Gölü ve çevresinde Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü Gölhisar Şefliği ile birlikte arazi uygulama gezisi gerçekleştirildi. İki gözlem noktasında gerçekleştirilen arazide, Gölhisar MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Öztürk tarafından dürbün teleskop, profesyonel fotoğraf makinesi kullanımı uygulamalı olarak öğrencilere aktarıldı. Dr. Öğr. Üyesi Öztürk alanda bulunan yaban hayvanları ve potansiyel turizm faaliyetleri hakkında bilgi aktarımında bulundu. Alanda bulunan gözlem kulesinde yaban hayvanı gözlemi gerçekleştiren öğrencilere, Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü Gölhisar Şefliğinden Yüksek Orman Mühendisi Harun Ekinci Gölhisar Gölü ve çevresi hakkında bilgilendirmede bulundu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve mansetburdur.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.