Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
reklam verr
Gündem Haber Girişi: 25.03.2022 - 13:10, Güncelleme: 25.03.2022 - 13:15

Mesleki Eğitim Merkezleri İş Yeri Ziyaretleriyle Tanıtılıyor

 

Mesleki Eğitim Merkezleri İş Yeri Ziyaretleriyle Tanıtılıyor

Ülke üretim gücüne ve istihdama katkı sağlamak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında “Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü” imzalandı. Bu protokol doğrultusunda Burdur il merkezinde ve ilçelerde bulunan meslek liseleri bünyesinde Mesleki Eğitim Merkezi Programı uygulanmaya başlandı.
Meslek liselerinin bünyelerinde açılan Mesleki Eğitim Merkezlerini tanıtmak amacıyla Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde kapsamlı çalışmalar ve tanıtım etkinlikleri başlatıldı. Program kapsamında İl Milli Eğitim Müdürü Erdem KAYA, Mesleki Eğitimden sorumlu İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri ve bünyesinde MESEM programı uygulanan okul idarecilerinin katılımı ile işyerleri ziyaret edilerek Mesleki Eğitim Merkezleri tanıtıldı. İş yeri ziyaretlerinde, okul ve iş yerleri arasında yürütülecek çalışmalar ile Mesleki Eğitimin sağladığı avantajlar anlatıldı. İl Millî Eğitim Müdürü Erdem KAYA “Bizim alanda çalışacak, mesleğini çok iyi yapabilen, insan gücüne ihtiyacımız var. Bizlerin asıl amacı gençlerimize meslek öğreterek onları istihdama kazandırmaktır. İlimizde hem iş gücüne katılım hem de sektörün beklediği nitelikteki insan yetiştirmek amacıyla faaliyet gösteren 2 Mesleki Eğitim Merkezine ek olarak mesleki ve teknik okulların bünyesinde 18 Mesleki Eğitim Merkezi programı açıldı. Mevcut Meslekî ve Teknik Ortaöğretim okullarımızın bünyesinde uygulanmaya başlanan Mesleki Eğitim Merkezi Programı, sosyal ve ekonomik sektörler ile iş birliği içinde çalışan, meslekî açıdan yeterli, üretken, ekonomiye değer katan iş gücü yetiştirmemizi sağlayacaktır. Tanıtımlarımız ve çalışmalarımız hızla devam etmektedir. İlimizde meslekî ve teknik eğitimin gelişmesi adına çalışan paydaşlarımıza, idareci ve öğretmenlerimize teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz." dedi. Uygulanmakta olan Mesleki Eğitim Merkezi Programı ile; *34 Alan, 184 meslek dalı * İl merkezi ve tüm ilçelerdeki meslek liselerinde açılan mesleki eğitim merkezlerinde yaş sınırı olmaksızın ortaokul mezunları eğitim alabilecek. *Haftada 1 gün okulda teorik eğitim, 4 gün işletmede beceri eğitimi verilecek. * 4 yıllık eğitimin sonunda meslek lisesi diploması verilecek. *Eğitim sürecinde 9,10,11. sınıf öğrencilerine asgari ücretin yüzde 30’u ( 1276 TL), 12. Sınıf öğrencilerine asgari ücretin yüzde 50’si (2126 TL) oranında maaş verilecek. *İş kazası, meslek hastalığı, hastalık sigortası devlet tarafından yapılacak. *Mesleki Eğitim Merkezi programıyla diplomasını alanlar iş bulma kolaylığı ve kendi iş yerini açma imkanını elde edecek. Mesleki Eğitim Merkezlerine kayıt olmak isteyenler il merkezi ve ilçelerdeki meslek liselerine başvurarak bilgi alabilir ve kayıtlarını yaptırabilirler.
Ülke üretim gücüne ve istihdama katkı sağlamak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında “Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü” imzalandı. Bu protokol doğrultusunda Burdur il merkezinde ve ilçelerde bulunan meslek liseleri bünyesinde Mesleki Eğitim Merkezi Programı uygulanmaya başlandı.

Meslek liselerinin bünyelerinde açılan Mesleki Eğitim Merkezlerini tanıtmak amacıyla Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde kapsamlı çalışmalar ve tanıtım etkinlikleri başlatıldı.

Program kapsamında İl Milli Eğitim Müdürü Erdem KAYA, Mesleki Eğitimden sorumlu İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri ve bünyesinde MESEM programı uygulanan okul idarecilerinin katılımı ile işyerleri ziyaret edilerek Mesleki Eğitim Merkezleri tanıtıldı. İş yeri ziyaretlerinde, okul ve iş yerleri arasında yürütülecek çalışmalar ile Mesleki Eğitimin sağladığı avantajlar anlatıldı.

İl Millî Eğitim Müdürü Erdem KAYA “Bizim alanda çalışacak, mesleğini çok iyi yapabilen, insan gücüne ihtiyacımız var. Bizlerin asıl amacı gençlerimize meslek öğreterek onları istihdama kazandırmaktır. İlimizde hem iş gücüne katılım hem de sektörün beklediği nitelikteki insan yetiştirmek amacıyla faaliyet gösteren 2 Mesleki Eğitim Merkezine ek olarak mesleki ve teknik okulların bünyesinde 18 Mesleki Eğitim Merkezi programı açıldı. Mevcut Meslekî ve Teknik Ortaöğretim okullarımızın bünyesinde uygulanmaya başlanan Mesleki Eğitim Merkezi Programı, sosyal ve ekonomik sektörler ile iş birliği içinde çalışan, meslekî açıdan yeterli, üretken, ekonomiye değer katan iş gücü yetiştirmemizi sağlayacaktır. Tanıtımlarımız ve çalışmalarımız hızla devam etmektedir. İlimizde meslekî ve teknik eğitimin gelişmesi adına çalışan paydaşlarımıza, idareci ve öğretmenlerimize teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz." dedi.

Uygulanmakta olan Mesleki Eğitim Merkezi Programı ile;

*34 Alan, 184 meslek dalı * İl merkezi ve tüm ilçelerdeki meslek liselerinde açılan mesleki eğitim merkezlerinde yaş sınırı olmaksızın ortaokul mezunları eğitim alabilecek.

*Haftada 1 gün okulda teorik eğitim, 4 gün işletmede beceri eğitimi verilecek.

* 4 yıllık eğitimin sonunda meslek lisesi diploması verilecek.

*Eğitim sürecinde 9,10,11. sınıf öğrencilerine asgari ücretin yüzde 30’u ( 1276 TL), 12. Sınıf öğrencilerine asgari ücretin yüzde 50’si (2126 TL) oranında maaş verilecek.

*İş kazası, meslek hastalığı, hastalık sigortası devlet tarafından yapılacak.

*Mesleki Eğitim Merkezi programıyla diplomasını alanlar iş bulma kolaylığı ve kendi iş yerini açma imkanını elde edecek. Mesleki Eğitim Merkezlerine kayıt olmak isteyenler il merkezi ve ilçelerdeki meslek liselerine başvurarak bilgi alabilir ve kayıtlarını yaptırabilirler.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve mansetburdur.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.